Na skróty
Jesteś 264743 naszym gościem
Stowarzyszenie Sympatyków Dziennikarstwa Młodzieżowego | |
Multimedia |
KRS 0000119951
NIP: 554-21-17-882
Prezes: Mirosław Twaróg
e-mail : podwiatr93@wp.pl
Stowarzyszenie Sympatyków Dziennikarstwa Młodzieżowego jest niezależną organizacją pozarządową wpisaną do rejestru sądowego Sądu Wojewódzkiego w Bydgoszczy w czerwcu 1997 r.
Komitet założycielski Stowarzyszenia stanowili: Eleonora Berent-Benedyk, Konstanty Dombrowicz, Andrzej Grützmacher, Maria Grützmacher, Sebastian Korniluk, Irena Maciejewska, Edward Małachowski, Zdzisław Mikuła, Ryszard Murawski, Zdzisław Pająk, Piotr Pankanin, Zygfryd Szukaj, Anna Twaróg, Mirosław Twaróg, Maria Zajączkowska i Jerzy Żelski. W skład Zarządu I kadencji wyłonionego na Walnym Zebraniu weszli: Mirosław Twaróg – prezes ( pełni tę funkcję dwudziesty trzeci rok), Edward Małachowski – sekretarz, Zygfryd Szukaj – skarbnik oraz Zdzisław Mikuła i Ryszard Murawski – członkowie.
Cele i formy działania
Stowarzyszenie pomaga młodzieży dostrzegającej w dziennikarstwie spełnienie aspiracji życiowych w zorganizowanym, merytorycznym i emocjonalnym pogłębianiu swoich twórczych zainteresowań.
Ułatwia określenie preorientacji zawodowej i wybór kierunku studiów.
Tworzy młodzieży warunki do korzystania ze społecznych i prywatnych środków przekazu w celu wyrażania poglądów, opinii oraz prezentowania problemów najbliższego środowiska i własnego pokolenia.
Sprzyja samorealizacji intelektualnej młodych ludzi poprzez udostępnienie atrakcyjnych form edukacji multimedialnej.
Stowarzyszenie skupia grono dziennikarzy, nauczycieli, studentów i działaczy społecznych wspierających cztery formy edukacji i twórczości multimedialnej młodzieży o uzdolnieniach dziennikarskich i humanistycznych w kraju oraz pochodzenia polskiego mieszkającej w Europie, obu Amerykach, Azji, Afryce i Australii.
Pierwsza to patronat merytoryczny nad działalnością Międzyszkolnych Regionalnych Warsztatów Dziennikarskich w Bydgoszczy - atrakcyjnych spotkań z dziennikarstwem prasowym, radiowym i telewizyjnym. Ich pomysłodawcą, autorem koncepcji programowej i animatorem jest Mirosław Twaróg. W roku szkolnym 2018 – 2019 odbyła się XXVII edycja Warsztatów.
Od 1992 roku Warsztaty ukończyło 2,5 tysiąca uczennic i uczniów z ok. 400 szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich Bydgoszczy i makroregionu. Wielu z nich studiuje dziennikarstwo w kraju oraz za granicą, a także inne kierunki humanistyczne, redaguje gazetki szkolne, czasopisma studenckie, pracuje w mediach centralnych, regionalnych , lokalnych i zagranicznych, zajmuje się dydaktyką dziennikarską. Edukację prowadzoną pod patronatem Stowarzyszenia wspiera bydgoskie środowisko dziennikarskie. W szkoleniu adeptów sztuki dziennikarskiej wzięło dotąd udział kilkudziesięciu dziennikarzy i realizatorów. Stowarzyszenie korzysta z pomocy Rozgłośni Polskiego Radia Pomorza i Kujaw oraz Telewizji Polskiej Oddziału w Bydgoszczy.
Druga forma skierowana do absolwentów Warsztatów wzbogaca ich podstawowe przygotowanie do pracy dziennikarskiej o wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu poetyki reportażu. W latach 1997 – 2003 z inicjatywy Mirosława Twaroga zorganizowane zostały Konwersatoria z poetyki reportażu prasowego i telewizyjnego, których sześć edycji ukończyło 240 osób. Od roku 2004 absolwenci Warsztatów mogą brać udział w zmodyfikowanej przez pomysłodawcę kontynuacji tego projektu pod nazwą Studium Reportażu obejmującego wybrane zagadnienia poetyki reportażu prasowego, radiowego i telewizyjnego. Piętnaście edycji Studium ukończyło 590 osób . W roku 2010 z inicjatywy Stowarzyszenia przy dzięki materialnej pomocy Urzędu Miasta Bydgoszczy –powstała Pracownia Multimedialna uzupełniająca formułę kształcenia medialnego objętego programem Warsztatów. Pracownia i Warsztaty działają w strukturze zajęć pozalekcyjnych Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy. Ich siedziba znajduje się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1.
Trzecia forma obejmuje udział członków Stowarzyszenia w popularyzacji dziennikarstwa multimedialnego wśród młodzieży szkolnej i pozaszkolnej poprzez m.in. warsztaty i konferencje edukacyjne, wspieranie gazetek szkolnych i nauczycieli zajmujących się opieką nad ich redakcjami, organizowanie konkursów publicystycznych i cyklu „spotkań z mediami” w środowiskach uczniowskich. Pod auspicjami Stowarzyszenia na antenie PR Radia Pomorza i Kujaw zaprezentowano trzydzieści audycji zrealizowanych przez młodzież pod kierunkiem red. Zdzisława Pająka, a w TVB wyemitowano pod opieką merytoryczną red. Tomasza Groneta cztery programy autorstwa młodych twórców.
Czwartą formę stanowiło - poprzez wspieranie organizacyjne i techniczne Warsztatów i Studium Reportażu – przygotowywanie uczestników obu form edukacji do prezentacji i promocji swojej twórczości dziennikarskiej na łamach kujawsko-pomorskiego czasopisma społeczno - kulturalnego „Pod Wiatr”. Z czasopismem, którego wydawcą był Mirosław Twaróg współpracowała młodzież: amatorzy dziennikarstwa, literatury, fotografii i sztuki plastycznej z regionu , kraju oraz szkół polskich na świecie. W roku 2011 pismo docierało w wersji papierowej do czytelników w ponad 700 ośrodkach polonijnych 106 krajów. Od 2012 do 2017 r. „Pod Wiatr.pl” ukazywało się w formie elektronicznej na domenie www.podwiatr.pl.
Stowarzyszenie Sympatyków Dziennikarstwa Młodzieżowego adresuje oryginalną, fachową, przyjazną ofertę edukacyjną do młodych ludzi, którzy dzięki swojemu talentowi i kreatywności pragną przekraczać bariery i dążyć do realizacji wymarzonej pasji dziennikarskiej. Pasji, którą będą ilustrowały odważne przedsięwzięcia twórcze podjęte dla dobra jednostki i wspólnoty społecznej , oparte na fundamencie kompetencji i zasad kodeksu etycznego.